Webmaster Forum - MacawForum.com

Webmaster Forum - MacawForum.com (https://macawforum.com/)
-   Domain Genel (https://macawforum.com/domain-genel/)
-   -   Domain Almadan Once Onemli İpucları (https://macawforum.com/domain-genel/2148692-domain-almadan-once-onemli-304puclar305.html)

Çağatay 18 Aralık 2020 17:52:49

Domain Almadan Once Onemli İpucları
 
Domain adı almadan once duzgun bir inceleme yaptığınıza emin olun. Ne de olsa web sitenizin ismi ziyaretcilerinizin goreceği ilk şey olacak. İşte aklınızdan cıkarmamanız gereken bazı bilgiler:

Araştırmanızı yapın. Niche’niz ve ortalama bi kullanıcının neler isteyebileceğini iyi biliyor olmalısınız. Populer anahtar kelimeler ve arama terimlerine hakim olarak projenizi en iyi şekilde temsil edecek bir domain adı bulabilirsiniz.
Akılda kalıcı ve hatırlaması kolay bir şey secin. Absurt derecede uzun veya okuması zor bir isim secmeyin. Akılda kalan ve kısa domain isimleri ziyaretcilerinizin sitenizi hatırlamasına kolaylık sağlayacaktır.
Eğer mumkunse .com uzantısı secin. Şu an icin .com uzantısı guclu bir pozisyonda ve en yaygın olarak kullanılan uzantıdır. Ayrıca coğu kullanıcı kolaylıkla hatırlayabileceğinden bu ilk onceliğiniz olmalı.
Marka veya patent ihlallerini kontrol edin. Yasal durumlara dikkat edin, orneğin popular ve koklu gecmişe sahip markalara benzer isimde domain satın almayın.
Rakam ve tire işaretlerinden kacının. Rakamlar ve tire işaretleriyle farklı alan adı ceşitleri oluşturabilesiniz de, bazı zamanlar yarardan fazla zarara sebep olabilirler. Orneğin insanlar rakam olan sıfırı (0) harf olan (o) ile veya rakam olan iki (2) ile yazı olan ikiyi karıştırabilirler. Bu sebeple rakam ve tirelerden kacınmak iyi bir fikir olabilir.
Yakın alternatiflere gozatın. Eğer aklınızda zaten bir domain adı varsa, mumkun olan farklı ceşitlerini deneyerek butun potansiyel trafiğin size ulaştığına emin olun. Buna iyi bir ornek size Amazon web sitesine yonlendiren amzon.com veya doğrudan Facebook’a yonlendiren fb.com olabilir.
Sosyal media platformlarını araştırın. Domain adı hakkında kaba bir fikir sahibi olduktan sonra Twitter, YouTube, Instagram veya Facebook gibi popular sosyal media platformlarında araştırma yapın. Başlangıcta bu platformlarla işiniz olmayacak olsa bile, projenizin sayfasını ayırarak başka birinin sizden once davranmasının onune gecebilirsiniz.
Geleceğe yonelik duşunun. Web siteleri ve domain adresleri uzun vadeli yatırımlardır. Bu sebeple ismi şekillendirmek en onemli noktalardan birisidir ve gelecek odaklı duşunmek bu noktada faydalıdır.
Fikirlerinizi tartışın. Eğer web siteniz icin doğru ismi secmek hayatınızın en zor secimiymiş gibi geliyorsa belki de biraz yardıma ihtiyacınız vardır. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza sunun. Kim bilir belki aradığınız altın tavsiye burada karşınıza cıkacak.


Şu Anki Saat: 23:47:55

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.


User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.3.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.