Mustafa Nadir Onay - Webmaster Forum
  #1  
Alt 12 Ocak 2022, 15:04:23
Beast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
 
Kütahya Şubesi
Üyelik Tarihi: 28 Ocak 2021
Mesajlar: 14.980
Konular: 5421
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Mustafa Nadir Onay


Mustafa Nadir Onay yazdı: ORFUN AYDINI GURBUZ AZAK


CIKTI

Gurbuz Azak'ın yazıları, kitapları, resimleri ve doyumsuz sohbetleri sayesinde; yoremizin, ulkemizin ve kulturumuzun gizli ve kıyıda koşede kalmış nice guzellikleriyle tanıştım.


Şuphesiz onun anlattıkları burada kayda gecirdiklerimden ibaret değil. Bu konuşmalarda daha cok Gurbuz Bey'in şahsi macerası ile birlikte bazı hususlara temas edilmiştir. Asıl zenginlik onun eserlerindedir.

ISBN: 978-975-82044-4-1
Ebat: 13,5 x 21 cm
Kapak: Amerikan Bristol 250 gr.
İc KÂğıt: Enso (Kitap Kağıdı) 60 gr.
Sayfa: 288
Kitap Adı: Orfun Aydını Gurbuz Azak
Yazar: Mustafa Nadir Onay
Yayıncı: BİYOGRAFİ.NET
Seri: Kitap/Edebiyat/Biyografi-Otobiyografi
Baskı: 2
Baskı Tarihi: Mayıs 2021yonetmen, senarist, yazar


1960 yılında, Denizli ili Acıpayam ilcesi Yatağan Kasabasında doğdu. İlk ve orta oğretimini Acıpayam ’da yaptı. 1978 ’de Yozgat Lisesi, 1986 yılında Hacettepe Universitesi Edebiyat Fakultesi Turk Dili ve Edebiyatı bolumunden mezun oldu.

Oğrencilik yıllarından başlayarak değişik gazete ve dergilerde yazdı. Hergun, Millet, Tore, Doğuş,Turk Yurdu, Biyografik Analiz, Tarih ve Duşunce yazdığı dergi ve gazetelerden bazısı. 1986 yılında Zaman Gazetesinin kuruluşunda 8 ay kadar calıştı. 1987 yılında TRT yardımcı produktorluk sınavını kazandı. 1987-1992 yılları arasında; TRT Belgesel Programlar Mudurluğu, TRT Eğitim Kultur Programları Mudurluğu ve GAP TV Mudurluğu ’nde yonetmen-metin yazarı olarak calıştı.

1992-1998 arasında TGRT ’de yonetmenlik yaptı.
Halen serbest yonetmen, senarist olarak calışıyor. Bugune kadar binlerce program, yuzlerce belgesel, tanıtım, klip yonetti. Yayınlanmış iki kitabı bulunuyor.

Ayrıca 1990 yılından beri 23 sayı yayınlanan ve yayımına aralıklarla devam eden Yatağan adındaki, Denizli ili folklor ve kultur urunlerini yayınlayan, bir folklor - kultur dergisinin genel yayın yonetmenliğini yapıyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki cocuk babası.

ESERLERİ:

1.Yaylaktan Kışlağa, Kaknus Yayınları, 2001, İstanbul

2.Doğunun Altı Kapısı, Kaknus Yayınları, 2001, İstanbul.
(Bu iki kitap Anadolu ’nun değişik bolgelerinde yapılan belgesel film calışma notları ile yapılan derlemeleri icermektedir.)

3.90. yılda meclis başkanları-2011(Editor)

4.Orfun Aydını Gurbuz Azak

5.Hazırlık: Anadolu ’da bin yıl, Bir Selcuklu koyu: Yatağanİletişim:
Cep Tlf: 0542 232 73 78
E-Posta: [email protected]Bazı Calışmaları:

TRT, TGRT ve diğer ozel kuruluşlara yaptığı Tv programlarından bazıları:
Yaşayan Gecmiş (Belgesel dizi- Yon.Yrd.), Ticaret Yolları (Belgesel Dizi-Yon yrd.), Alınterimiz Goznurumuz (Belgesel dizi), Turk Halıcılığı (Belgesel Dizi), GAP (Belgesel Dizi), Akşama Doğru (Aktuel Gunluk Program), Toremiz Dilimiz (Kulturel, aktuel 120 bolum dizi), Edebiyat Edebiyat (Studyo calışması, 150 bolum), Yumurcak (Gunluk cocuk programı, 3 yıl), Genclerle (Eğitim uzerine konuşmalar, 2 yıl haftalık belgesel), Yarışmalar (değişik turde), Malik Bin Dinar (Tv filmi) Heybe (30 bolum studyo draması), Ozan Orhon ’la (Cocuk programı, 60 bolum), Sağlık (10 bolum- belgesel), Hanımeli (Gunluk kadın proğramı), Şehir ve İnsan- (2 yıl, haftalık aktuel program, editor ve metin yazarı) Vitrin (Gunluk kadın programı), Cınar Ağacı (Turk vakıfları ile ilgili belgesel-aktuel dizi) Turk Denizcilik Tarihi – 7 bolum belgesel dizi) Yaylaktan Kışlağa (26 bolum belgesel dizi), Simalar ve Dunyalar -13 bolum ulkemizin onde gelen bilim, kultur sanat insanlarının portreleri) 90.Yılda Meclis Başkanları-24 bolum belgesel) Ziya Nur Aksun, Canakkale harbi fotoğrafcısı, İstiklal harbinde din adamları, Merkez efendi (belgeseller), muzik programları, canlı yayınlar, değişik il, ilce tanıtım ve belgeseli, tarım, muzik, kultur programları...Diğer calışmalar:

Başbakanlık ile Tarım, Kultur ve Turizm, Ulaştırma , Calışma ve Sosyal Guvenlik Bakanlıklarına,TOBB Başkanlığına, TRT Genel Mudurluğu ’ne, Sumerbank Genel Mudurluğu ’ne tanıtım, şura filmi, belgesel ve dramalar... 20 kadar valiliğe tanıtım, belgesel, değişik muzik sanatcılarına klipler...VCD-DVD:

Anadolu ’da Bir Yıl, Turk Deniz Tarihi, Yaylaktan Kışlağa, Osmanlı ’da Gundelik Hayat, Selcuklular, Milli Mucadele ve Ataturk, Seferlerimiz Zaferlerimiz, Osmanlı ’da Sanat ve Sanatcılar,Kulturumuzde Cocuk ve Mehmet Akif adını taşıyan 10 adet VCD-DVD Belgesele imza attı.Odulleri:

1992- Şurkav Vakfı,Şanlıurfa belgeseli odulu
2003- “Sırlar ve sular kenti Kutahya” belgeseli ile Safranbolu belgesel film yarışması odulu
2005- “Motif vakfı”- “Yaylaktan Kışlağa”- programı odulu
2005- Egeli yazarlar ve sanatcılar derneği- Turk kulturune hizmet oduluESER-AYRINTI

Doğunun Altı Kapısı
Mustafa Nadir Onay
Kaknus Y, İstanbul 2001

Onsoz

Bin yıllık bir gezi

Eskiden kalesi olan şehirler dışarıya kapılarla acılır, kapılarla kapanırdı. Bugun de kalesi ayakta olan şehirlerde bu kapılar adlarıyla yaşamaktadır. Hatta surlardan geriye biz iz kalmamış olsa bile adları durmaktadır. Van ’da Tebriz kapı, Diyarbakır ’da Mardin Kapı, Urfa ’da Harran Kapı....

Bazı şehirler zamanın acımasız tahribatı karşısında tutunamamış. Ya kimsesiz birer harabeye donuşmuş ya da gittikce kuculmuşler. Bazıları da var ki surlara sığmamış gittikce buyumuşler. Diyarbakır,Van, Mardin, Şanlıurfa bu şehirlerdendir. Şuayp Şehri, Soğmatar, Harran ya harap olmuş ya kuculmuşler. Hoşap gibi sadece yoldan gecenleri selamlamakla yetinenleri de var.

Anadolu ’ya Malazgirt ’ten girdiğimiz soylenir hep. Bu bir yonuyle doğrudur da, Alparslan ’ın Malazgirt ’e Suriye, Diyarbakır taraflarından geldiğini hatırlamayız. Sadece Van Golu ile Ağrı Dağı arasından değil, Guneydoğu Anadolu ’nun Kale Kapıları ’ndan da girmişiz.

Bin yıldır, dağına taşına ad vererek; efsaneler, hikayeler, şiirler, turkuler soylediğimiz; geleneklerle surdurduğumuz, yenileyerek yaşattığımız; kaleler, kapılar, sokaklar, evler yaptığımız topraklarda 80 ’li yılların sonundan başlayarak belgesel filmler icin cıktığımız gezilerde, butun bu birikimlere okuyarak, gorerek ve dinleyerek şahitlik ettik.

Gorduk ki, bu topraklarda yaşayan insanları anlamak icin once bu kapılardan girerek işe başlamak lazım. Yoksa, Kerem ve Aslı, Suphan, Ağrı ve Karacadağ, Kevgir ve Keven, Selcuklu ve Artuklu; Mardin ’de Kasımiye, Şanlıurfa ’da Balıklıgol, Diyarbakır ’da Ulu Cami, Doğubeyazıt ’ta İshak Paşa olmadan her şey eksik kalır.

Eksik kalır sofralarımız; Van ’ın Otlu Peyniri, Şanlıurfa ’nın ciğ koftesi, Diyarbakır ’ın Şehriyesi, Erzincan ’ın tulumu olmasa...
Sabit Bin Kurra ’lar, Cabir El Hayyan ’ lar, Ebul İz ’ ler, Vani Mehmet Efendi ’ ler, Nabi ’ ler, Ali Emiri Efendi ’ ler hep bu toprağın yeşerttiği insanlar.

Buyuk medeniyetler buyuk birikimlerin eseridir. Bu yuzden taşra, kalpten vucuda, vucuttan kalbe hayat taşıyan kılcal damarlara benzer. Onlar olmadan merkezde yeni birikimler elde etmek, yeni uretimler yapmak mumkun değildir. Bundan dolayı oraları iyi tanımamız, taşradan merkeze, merkezden taşraya bilgi ve birikim aktarmayı başarmamız gerekir. Urfa ’lı Nabi, Erzurumlu Nef ’i, Ağırnas ’lı Mimar Sinan, Diyarbakırlı Ali Emiri olmasaydı cok şey eksik ve oksuz kalırdı.ESER-AYRINTI

Yaylaktan Kışlağa
Mustafa Nadir Onay
Kaknus Yayınları
İstanbul 2001

onsoz

Hayattan lugate
Yaşadığımız hayat, birdenbire ortaya cıkan Huda-yı Nabit değildir. Hep değişse de değişerek devam eder ve koklerinde bin yılların, yuzyılların toplumsal ve tarihi tecrubesi vardır.Konuştuğumuz kelimeler, deyimler ve atasozleri lafızdan ibaret değildir. Onların arkasında geniş bir dunya saklıdır.Taşlara, kağıtlara, kitaplara hepsinden de onemlisi halkın olmez hafızasına yazılmış; surekli genişleyen ve yenilenen, ama eksenini hic kaybetmeyen bir dunya.Giydiğimiz elbisede, yediğimiz yemekte, oynadığımız oyunda, soylediğimiz turkude, yaktığımız ağıtta, kısaca; doğumda, duğunde, bayramda ve olumde kullandığımız; inancların, uretimin, ticaretin, yardımlaşmanın velhasıl hayatın kendisi olan kelimelerin insanı nasıl cepecevre kuşattığının hikayesi.

Kah lugatten gunumuze kah gunumuzden lugate giden bir calışma; Hayat gibi, kelimeler gibi.

Yaylakta; cadırda, ağılda, otlakta, Kışlakta; evde, işte, carşıda pazarda, camide, kahvede, duğunde, cenazede gecer gunlerimiz.

Hep kışlayanlar olsak ne gam, hayat devam ediyor! Biz kelimelerle sevinir, kelimelerle ağlar, kelimelerle konuşur, kelimelerle duşunuruz.

Biz once soyler veya yazar, sonra yaşarız. Biz once yaşar, sonra soyler veya yazarız.Yaşadığımız muddetce soylemeden veya yazmadan yapamayız.Ama neyi ne zaman yapar, neyi ne zaman soyleriz? Ettiklerimiz yaptıklarımız, dinlediklerimiz soylediklerimiz neyin nesidir? İşte butun bunların hikayesi.

Kulturden kelimelere, kelimelerden kulture giden bir calışma.Mustafa Nadir Onay once objektifle gorsel belgeseller icin, sonra bu kitapta toplanan yazılarıyla Turkce ’nin sihirli dunyasına girdi. Annenin ninnisi, aşığın deyişi, garibin duası, cocuğun tekerlemesi olarak tarihin dehlizlerinden gecip bir ceyiz sandığı gibi gunumuze ulaşan dili ve toplumsal yansımalarını Anadolu ’nun yaylaklarında, kışlaklarında buldu.

Bu kitapta size onlardan bir demet sunuluyor.HABER

Bir Selcuklu Koyu ve Dergisi Yatağan

ESKADER'in duzenlediği 'Bir Selcuklu Koyu ve Dergisi Yatağan' toplantısı 24 Mayıs 2012 Perşembe gunu saat 18:00'de Cağaloğlu Timaş Kitap Kahve'de yapılacak. Yonetmen-yazar Mustafa Nadir Onay, uzun yıllar neşrettiği Yatağan dergisini ve selcuklu koyu Yatağan'ı anlatacak.


HABER

Korkuyorum: YURTDIŞINDAKİ TURKLERİN GURBET YOLCULUĞU
Yeniden yayınlanıyor.

30 Ocak 2016

Hafta ici Hergun
06.00 ve 18.30 TRT Turk ’te

YABANCI OLMAK, GETTOLAŞMA, KİMLİK KAYBI, DEJENERASYON, AİDİYET, İTİBARSIZLAŞTIRMA, ENTEGRASYON, YABANCI DUŞMANLIĞI, İSLAMAFOBİ…
Her biri gundem oluşturacak birbirinden onemli 26 konu.

Gurbetcilerin anlatılan, az anlatılan, anlatılamayan ve yok sayılan korkuları.

Korkuyorum yurtdışındaki vatandaşlarımızın yarım asırlık gurbet yolculuğunu anlatan bir program.
Mustafa Nadir Onay tarafından TRT Turk icin hazırlanan 26 bolumluk bir belgesel dizi.

Dizinin yapımcısı Osman Subaşı. Daha once de TRT icin bir cok belgesel dizi hazırlayan Turkiye ’nin onemli belgesel film yonetmenlerinden Mustafa Nadir Onay ’ın genel yonetmenliğinde, Gazeteci yazar Saadet Oruc ’un katkılarıyla hazırlanan dizinin muziklerini İstanbul Turk Halk muziği Korusunun şefi Uğur Kaya hazırladı.

Proğram; İtalya,İsvicre,Avusturya,Almanya,Fransa,Belcika,Da nimarka ve Hollanda ’da yapılan cekimlerlerle gercekleştirildi.Bu ulkelerde gurbetcilerin değişik hayat kesitleriyle birlikte onların goruşleri de kaydedildi. Onlarca gurbetci Avrupa ’daki korkuları dile getirdi. Avrupa ’dan ve Turkiye ’den onlarca uzman ve akademisyen de goruşleriyle proğramda yer aldı.
Proğrama katkı veren isimlerden bazısı şoyle;
Prof.Dr. Erol Goka- Yazar,Psikiyatr
Doc. Dr. Yusuf Adıguzel - İstanbul Uni. Sosyoloji Bol.
Ercan Yaşaroğlu - Araştırmacı Yazar (Almanya)
Cem Sultan Ungan – Oyuncu (Almanya)
Prof. Dr.Yasin Aktay - Stratejik Duşunce enstitusu Bşkn.
Prof. Dr. Erol Goka - Selcuk Uni.oğr.uy.
Emir Kır - Belediye Başkanı (Belcika)
Prof. Dr. Talip Kucukcan - Marmara Uni
Doc.Dr. Necdet Subaşı - Diyanet İşleri Başkanlığı Proje Geliştirme Başkanı
Prof. Dr. Kadir Canatan - Yıldız Teknik Uni.
Dr.Melek Paşalı - Yazar
Prof. Dr. Ayhan Kaya - Bilgi Uni.
Emine Bozkurt - Avrupa Parlementosu Eski milletvekili (Hollanda)
Mahinur Ozdemir-Milletvekili,(Belcika)


 
Copyright © 2021
betexper
vdcasino
imajbet
casino metropol
eurocasino
mobil ödeme ile bahis
vdcasino giriş
vdcasino
Papara ile para yatırılan bahis siteleri