Webmaster Forum - MacawForum.com - Tekil Mesaj gösterimi - Ucretsiz Domain Nedir? Ucretsiz Domain Avantaj ve Dezavantajları
Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 18 Aralık 2020, 17:52:46
Çağatay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çağatay Çağatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aktif Üye
 
İstanbul Şubesi
Üyelik Tarihi: 08 Eylül 2009
Mesajlar: 9.248
Konular: 3746
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Ucretsiz Domain Nedir? Ucretsiz Domain Avantaj ve Dezavantajları

Ucretsiz Domain Nedir?

Ucretsiz domain; bazı domain kayıt firmaları tarafından sureli olarak ya da hosting hizmeti sunan firmalar tarafından satın alınan hosting suresi boyunca sağlanan alan adlarıdır.
Bu arada belirtmeliyiz ki; internet uzerinde ucretsiz olarak sunulan hicbir şey aslında bedava değildir. Ortada bir hizmet var ama bir ucret yoksa buyuk ihtimal urun sizsiniz. Orneğin, dunyanın en buyuk teknoloji şirketi olan Google’ın son kullanıcıya sunduğu birbirinden harika bircok servisin kullanım ucreti bulunmamaktadır. Ama Google; tarafınıza surekli gosterilen reklamlar ile telaffuz etmesi bile zor olan cirolar elde etmektedir. Yani farkında değilsiniz ama reklam verenlere sunulan urun sizsiniz.

Bu yazıda bahsedeceğimiz ucretsiz domainden kasıt; birincil alan adı olarak bedava domain sağlayan firmalardır. Subdomain yani ikincil alan adı şeklinde (orneğin, sectiğinizsim.com.tld) ucretsiz domain sağlayan servisleri başka bir yazımızda inceleyeceğiz.

Ucretsiz Domainlerin Avantajları Nelerdir?

Ucretsiz domain almanın bilinen ve anlatabileceğimiz tek avantajı, satın alma esnasında para odemeyecek oluşunuzdur. Bundan başka olumlu bir yanı da bulunmamaktadır. Ama bir proje icin yılda 15 USD civarı (bazen daha duşuk tutarlarda) bir alan adı butcesi ayırmak icin bile duşunuyorsanız, size tavsiyemiz o proje icin vakit ayırmamanızdır.

Ucretsiz Domainlerin Dezavantajları Nelerdir?

Eğer bir hosting firmasının ya da domain sağlayıcı firmanın herhangi bir kampanyasından populer ve aslında ucreti olan bir alan adı satın almadıysanız; bircok dezavantaj ile baş etmek zorundasınız.
Oncelikle belirtmeliyiz ki; sectiğiniz domain uzantısı, SEO’ya etki eden faktorlerden biridir. Zira Google gozunde alan adının onemini vurgulayan SEO uzmanlarının sayısı azımsanmayacak kadar coktur.

Google; bir projenin uzun soluklu olup olmadığını, o projeye harcanan para ve emeğe bakarak analiz eder. Orneğin; bir alan adını en az beş yıllık kaydetmek, Google gozunde o projenin uzun soluklu olduğu anlamına gelir. Zira satın alınan alan adlarının yarısından daha fazlası, ucuncu sene uzatılmamaktadır. Bu da internetin ve Google sonuclarının alan adı mezarlığına donmesi anlamına gelmektedir. Bu durumu engellemeye calışan ve “bugun var yarın yok” şuphesi olan sayfaları listelemekten imtina eden Google; uzun sure tescil edilmiş alan adlarına pozitif ayrımcılık sağlamaktadır. Bu teori, unlu SEO uzmanlarının bircoğu tarafından test edilmiş ve doğrulanmıştır.

Yayın yaptığınız alan adının kac seneliğine alındığına dahi dikkat eden Google, sizce ucretsiz alınan domain uzerinde kurulmuş bir siteye ne kadar itibar edebilir? Zira ICANN(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından acıklanan istatistiğe gore; ucretsiz alınan alan adlarının sadece %1’i bir sonraki sene yenilenerek yayın hayatına devam etmektedir. Cunku bu alan adlarının ikinci yılı ucretlidir. Dolayısı ile cok spesifik bir site olmaması halinde, ucretsiz alan adı ile acılmış bir sayfanın Google sonuclarında listelenmesi bile imkansızdır. Rekabeti az olan sektorlerde dahi, ucretsiz alan adı ile ilk sayfalarda kendine yer bulmuş web sitelerine rastlamak neredeyse imkansızdır. Zaten herhangi bir web sitesinin bir yerlere gelmesi icin ciddi bir emek ve bir miktar butce ayırmak gerekmektedir.